proces produkcji


1
przygotowanie zestawu szklarskiego

Surowcem do produkcji tradycyjnego szkła jest piasek kwarcowy oraz dodatki: węglan sodu, wapnia, potasu, często dodaję się także tlenek baru który jest uszlachetniaczem oraz pigmenty, którymi są zazwyczaj tlenki metali przejściowych, kadmu, manganu i inne. Do mieszanki surowców dodaje się też stłuczkę szklaną. Surowce są mieszane i transportowane do pieca.

topienie szkła

Stopienie mieszanki następuje w urządzeniu zwanym wanną czyli piecem szklarskim. Jest to ogromna komora, w której panuje temperatura od około 1400 C. W piecu mieszanka zestawu ulega stopieniu w płynną ciecz.

2
3
ręczne formowanie szkła

Gorące, roztopione szkło w kształcie bańki umieszcza się na końcu długiej metalowej rurki zwanej piszczelą. Następnie hutnik (dmuchacz szkła) formuje bezkształtna masę obracając rurkę i dmuchając w nią w taki sposób aby powoli przybierała ona wymagany kształt. Ręczne formowanie wyrobów odbywa się w 5-6 osobowych zespołach: 2 hutników, 2 bańkarzy i 1-2 pomocników. Do produkcji wykorzystywane są wcześniej zaprojektowane i wyprodukowane formy żeliwne.

Odprężania szkła

Jeszcze gorące produkty po uzyskaniu pożądanego kształtu umieszcza się odprężarce, gdzie stygną w sposób kontrolowany. Odprężarka to rodzaj pieca, ma długość kilkunastu metrów i przez jej środek biegnie taśmociąg, na którym ustawia się wyroby. Taśmociąg przemieszcza wyroby z bardzo małą prędkością przez całe wnętrze odprężarki. Proces rozpoczyna się do szybkiego podgrzania wyrobu do temeratury około 500 stopni i później stopniowo chłodzi się je do temperatury otoczenia. Powolne studzenie szkła usuwa naprężenia, co zapobiega to późniejszemu pękaniu.

4
5
Pierwsza kontrola jakości

Po odprężeniu szkło sprawdza się pod względem jakości.
Ponieważ huta produkuje szkło oświetleniowe, wszystkie wyrobu są testowane z odpowiednim źródłem światła.

Obróbka szkła na szlifierni

Dobre jakościowo szkło przekazywane jest do obróbki.
Posiadany przez nas park maszynowy umożliwia wykonywanie szerokiego zakresu obróbki szkła.
Zdobnicy przy pomocy specjalnych urządzeń i tarczy diamentowych wykonują, w zależności od projektu cięcie, wiercenie, szlifowanie, frezowanie, polerowanie, piaskowanie szkła.

6
7
Pozostałe możliwości malowanie lub matowane szkła

W zależności od projektu istnieje możliwość malowania szkła lub matowanie szkła
Malowanie polega ne odtłuszczeniu wyrobu, natryskowym malowaniu całej powierzchni lub ręcznym malowaniu pędzlem wzorów i wypaleniu szkła w zależności od temperatury (od 100 do 500 stopni).
Matowanie to proces chemiczny, polega na zanurzeniu produktów w specjalnym kwasie. aby
Trawienie szkła powoduje, że szkło jest nie przezroczyste, matowanie nadaje szkle jedwabiste matowe miłe w dotyku wykończanie.

Końcowa kontrola i pakowanie

Na ostatnim etapie produkcji szkło jest jeszcze raz kontrolowane pod względem wymiarów, spasowania z oprawą, estetyki.
Następuje pakowanie szkła w standardowe szare kartony lub specjalne kartony zgodnie z wymaganiami klienta.

8